Loading...

Kara Sıvanın Önemi

 

Günümüzde inşaat yapım teknikleri günden güne gelişirken maliyetler nedeniyle yapılması zorunlu olan birçok uygulamanın kullanımı projesinde olmasına rağmen yapı müteahhitleri tarafından iptal edilmektedir. Sıva uygulaması da bu kalemlerden en önemlisi.

Duvarlarda alçı sıva uygulamasından önce kaba sıva uygulamanın mukavemete birçok katkısı olacaktır. Kaba sıva uygulaması; tuğlalar arasındaki boşlukları doldurarak boşluksuz bir duvar oluşturmamızı sağlamaktadır. Bina oturma ve hareketlerinde duvarlarda oluşabilecek kılcal sıva çatlaklarını engellemektedir.

Yapacağınız projede veya almayı düşündüğünüz projede kara sıva uygulamasını kesinlikle araştırın. Birçok müteahhit kara sıva uygulamasının binaya gereksiz ağırlık katacağını söylese de binanın statik projesinde böyle bir uygulama zaten düşünülmektedir.

Duvarlarda yapılacak olan dübelli montajlarda sıvalı duvarların son derece sağlam olduğu görülmektedir. Dış cephelerde en azından serpme sıva atılması mantolama dübellerinin daha sağlam tutunmasını sağlayacaktır. Dış cephe duvarlarda kullanılan bims veya gazbeton malzemeler boşluklu yapısı nedeniyle dübelli montajlara çok uygun değildir.

Yapıda ucuz imalatın her zaman daha pahalıya mal olacağı unutulmamalıdır